Funkció és esztétika: tetőtéri lakás a minimalizmus jegyében

A tetőtéri lakásokról megoszlanak a vélemények: van, aki vonzónak találja az egyedi atmoszférát, mások viszont ódzkodnak tőle. De egy biztos: az emeleti elhelyezkedésnek köszönhetően gyakran páratlan kilátással rendelkeznek, miközben a tetőzet karakteres formái és a félreeső elhelyezkedésük megadják az intim és otthonos hangulatot.

Kovács Marika, 43 éves, végzettsége szerint pszichológus, 13 év reklámgrafika után úgy döntött, hogy az élet egy másik területén is kipróbálja magát. Hat éve szakácsként dolgozik, miközben időnként még visszatekint a grafika világába.

Egy székelyudvarhelyi 85 négyzetméteres tetőtéri lakásban él a 9 éves fiával, Ádámmal, és ebben a térben osztják meg mindennapjaikat:

Az esztétikai érzék és kreativitás mindig is jelen volt az életében, és ezek a tulajdonságai nyilvánulnak meg a lakás minden négyzetcentiméterén.

„Belevágtam egy komoly befektetésbe, és vásároltam egy tetőtéri lakást, amely nem volt más, mint egy rakás romhalmaz. Korhadó gerendák, cserépek mállottak, és rengeteg szemét.

A tömbház szemete volt ez: szigetelőként szolgáló salakok, állatok tetemei, megkopott bútorok, és az egyik kéményen még a Rákóczi-tér felirat is megtalálható volt. A vonzereje valami másban rejlett: a fantasztikus kilátásban és a központi elhelyezkedésében.”

Az otthonunkban öreg bútorok is helyet kaptak: néhány Thonet-szék, a lakás közepén büszkén álló biedermeier asztal, ami családi örökségünk része, valamint a konyhában található asztal, mely a 50-60-as évekből származik, a falusi szomszédságtól érkezett hozzánk. A virágok cserépedényei szintén a családunkból maradtak ránk, így minden egyes darabnak megvan a maga története és jelentősége az otthonunkban.

Az építők munkája a térstruktúrában kifejezetten dicséretre méltó: számos zavaró oszlopot kiiktattak, hogy a lakótér sokkal élhetőbbé váljon.

A koncepció három alapvető elemre épül: a térre, a fényre és a természetre.

A földszínek, a növények és a természetes anyagok – mint például a tölgyfa padló és pult, a fenyőfa gerendák, a bükkfa ajtók, a bambusz polcok és munkapult – mind hozzájárulnak az otthonos, természetközeli hangulathoz.

Titkos összetevő: könnyen lehessen takarítani, a bútorokat mozgatni, a tetőtéri ablakokat kifordítani. Mindenből csak a szükséges. 

Ötödik emelet, lift nincs. Mindennapos kitartó munka a megmászása, de meghálálja. 

A tér a mi OTTHONUNK – Ádám pátosszal nevezi otthonnak. Ha külföldi útról hazatérünk, első dolga, hogy tesz egy díszkört a lakásban. A második bőrünk. Azért, mert minden szöglete kompromisszum-mentes övezet. 

Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz az Erdélyi otthon Facebook csoporthoz is! Ez egy közös tér, ahol megpihen az elménk azáltal, hogy benézünk egymás életterébe, otthonába. Célunk a térszemlélet-formálás és ihletmerítés, egy olyan aktív közösség létrehozása, amely tudja, a tárgyak mellett az ember is része az otthonnak.

Ha szívesen megosztanád otthonod történetét a blogon, írj nekünk üzenetet!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük