A gyerekszoba megtervezése nem bonyolult, viszont sok fejtörést okoz a szülőknek a jól használható és esztétikus gyerekbirodalom kialakítása. Legtöbbször azzal lövünk mellé, hogy a sok színes játékot nem tervezzük be a koncepcióba, a színeket nem hangoljuk össze, illetve azzal is, ha túlságosan „babásra” tervezzük a szobát, és egy-egy túlmediatizált Disney-figurát állítunk középpontba. Mondjuk, Jégvarázs-szőnyeget, -sötétítőt, -ágyneműt és sok-sok elzás-figurát pakolunk ki a polcra. Ezt én mindig kerültem, mert sokkal személyesebbé és egyedivé tehetjük a saját és gyerekeink fantáziájával a terüket. Sőt, őket is bevonhatjuk a folyamatba, de azért a főbb döntéseket együtt hozzuk meg, azt ajánlom.
Leírom, hogy a mi gyerekszobánkban melyek voltak a legfőbb tervezési szempontok:
- Nincsenek színes falak
A gyerekszobának nem kell nagyon gyerekesnek lennie, a játékok magukért beszélnek. A harsány színektől és a sok színes mütyürtől túl káoszos hangulat lesz a gyerekbirodalomban, és hosszú távon az idegrendszerre sincs jó hatással, ha nem sugároz nyugalmat egy tér. Én mindig fehér fal-párti voltam, ez bármikor változhat, tudom. De mivel eddig kisebb terekben éltünk, nem kívántam a színes falakat, mert a sötét falak a szobát is besötétítik, szűkebbé teszik. A nagyon élénk színek pedig nem falra valók. Lehet, hogy tetszik egy színárnyalat, de a falon nagy felületen teljesen más érzés ránézni. Most nagyobb lakásban élünk, de itt sem hiányzik a színes gyerekszobafal. (Bár egy szép sötétzöld falrészt el tudnék képzelni, akár a lenti képen. 🙂 )
2. Kellenek hangsúlyosabb színek, de kisebb felületen
Nagyon vágytam a púder-rózsaszín sötétítőre és a hideg mentazöld együttesére, de ezt sem nagy felületen, így készítettünk a lányokkal pom-pomokat, amelyeket felvarrtam egy egyszerű fonott kosárra. Ez tökéletesen harmonizál a firenze-kék (vagy zöld) színűre festett ikeás Hemnes-komóddal és a sógorom által készített kis fakályhával, amelyet nemrég élénk rózsaszínre festettek a gyerekek, akárcsak a fölötte lévő régi képnek a keretét.
3. A szőnyeg legyen pihe-puha, de semlegesebb színű, és semmiképpen ne legye rajta elcsépelt rajzfilmfigura
A hideg futkos a hátamon a túl sokat látott rajzfilmfiguráktól, főleg a Disneytől, mert nyilván ezek a legfelkapottabbak. A filmekben, mesékben megvan a helyük, sokat szeretek én is, de nem szőnyegre, pólóra, szívószálra, csészére, és minden egyébre is rányomtatva!
Fontos volt, hogy puha szőnyeg legyen, de maradjon parkett felület is, mert autózni, tornyot építeni csak kemény felületen lehet, ez egy belső szabály. Nagyon szeretem a keleti szőnyegeket, geometrikus mintákat, és szívem szerint egy Beni Ourain berber szőnyeget választottam volna ide, de néha a büdzsém és a szívem nem ugyanazt diktálják…ezért maradtam egy egyszerű „hasonlít rá, de nem az” kategóriájú bonamis szőnyegnél. Bár alapvetően nem szeretem az ilyen megoldást, de van az a pénzösszeg….
4. Kellenek ide is a régi tárgyak
Attól lesz miénk a tér, hogy élünk benne, élményekkel, érzésekkel töltjük meg, és ez a gyerekszobára is érvényes. Azt akartam, hogy otthonos legyen, és számomra az otthonosság érzése összekapcsolódik a régi világot idéző tárgyakkal, történetekkel is. Sajnos túl sok játékom nem maradt meg nekem gyerekkoromból, (kivéve a hetvenes évekből fennmaradt gumiból készült maci, de most nem tudom lefotózni, mert vándorútra ment), nem is volt ennyi anno, de van néhány régi és kedves játékunk, amelyek nem csak dekorációs elemek, de játszanak is velük a gyerekek.
Ahogyan sokan írtátok az Erdélyi otthon Facebook-csoportunkban is a rendrakás a legnagyobb kihívás egy gyerekszobában, illetve az, hogy az állandóan változó igényeknek megfelelő teret kialakítsuk számukra. A rendrakás nálunk is kihívás, azaz négy gyerek mellett ez sokszor lehetetlen küldetés, de már nem is zavar a gyerekszobában, inkább az zavar, hogy porszívózni és ablakot pucolni is nehéz, ha tárgyak ezrei lepik el a padlót, és napi szinten nyolc apró kéz simogatja végig az ablakokat. Szerencsére az embernek a szeme, hamar hozzászokik mindenhez, így egy idő után kevésbé tűnik fel, ez egy anya-túlélési ösztön, azt hiszem.
A tárolás is hatalmas kihívás, mert négy gyereknek egy év alatt négy szülinapi, négy karácsonyi ajándéka van csak tőlünk, de szerencsére van sok-sok rokon és barát, tehát az elmúlt tíz évben ez eléggé felpumpálta a játék-készletünket, ezért új tárolókra is szükségünk volt. Nálunk jól működik az, hogy a játékok egy részét elpakolom jó helyre, és évente, fél évente veszem elő, akkor nagyon örülnek nekik, de helyettük elpakolunk egy másik adagot. Karácsonykor pedig adományozni is szoktunk, de csak minimálisat, mert minden plüssnek neve és személyisége van, nehezen válnak meg tőlük. Babika, aki igencsak behemót méretű baba, egy egész sarkot elfoglal, mai napig megvan, mert már a családunk része. Csillám Csigusz, a csigaplüss szintén, bár a múltkor az esti lefekvéskor beesett a WC-be pisilés közben (igen, szokott pisilni is, sőt fogat mosni is), de kimentettük.
A gyerekszobában egyébként pont azt szeretem, hogy folyamatosan szükség van új funkciókra, terekre, mert nőnek, fejlődnek a gyerekek. Jelenleg a négyből csak három gyerek alszik itt (najó, kettő és fél, vagyis az egyik csak fél éjszakát), a negyediknek nincs itt ágya, velünk alszik még. Úgy hogy ez a következő lépés, be kell tervezni az ő fekhelyét is ide. Ez azt jelenti, hogy a komód, az osztott tároló, a babakályha, szóval minden új helyre költözik! Juhu, teszem hozzá. Pont ezért szeretem a gyerekek birodalmát, mert olyan mint ők: folyton mozgásban van!:) Pár játékpakolás és rendrakás van még hátra, majd olyan hirtelen megnyúlnak, hogy már nem tudnak velünk a padlóra ülni lego-állatkertet építeni, kisautót tologatni.
Ihletmerítő
Következzen néhány stílusos erdélyi otthon gyerekbirodalma, hogy legyen ahonnan inspirálódnunk, ha változtatni kell a terepen.
Visszafogottabb színvilág, nyugodtabb hangulat:
Színes, hangsúlyos falak:
Hangsúlyos bútordarabok, dekorációs elemek:
Még több erdélyi otthonért és ihletért kattints ide.