A csíkszentdomokosi Krausz Alfréd András, a Log Crafter tulajdonosa több évtizede épít kézzel megmunkált lucfenyő rönkökből egyedi otthonokat, mindezt a Nemzetközi és Alaszkai Rönkházépítő Szövetség előírásainak megfelelően. Az alapanyagként használt fenyőfák 1100 méter tengerszint feletti magasságból származnak, biztosítva a szükséges szövetsűrűséget ahhoz, hogy időtálló, természetközeli házak épüljenek belőlük. Krausz a precíz kézműves munkában hisz, és vallja:
„Rönkházépítés közben ne feledd, hogy éppen valaki álomházát építed.”
Hogyan kezdted el a rönkházakkal való foglalkozást?
2005-ben láttam egy rönkházat. Lenyűgözött, hogy egyáltalán kivitelezhető az, hogy egy faházat belülről nem kell leszigetelni, ahhoz hogy élhető legyen. 2006-ban egy ismerőssel megépítettük első rönkházunkat. Ezután útjaink elváltak, a többi már történelem.
Erdélyben milyen hagyományai vannak a rönkház építésnek? Miben különböznek ezek a házak mondjuk a kanadai épületektől?
Erdélyben több száz éves hagyománya van a rönkházépítésnek. Azonban azokban az időkben nem ismerték a rönk rajzolásának azt a módját, amikor az alsó rönk rádiuszát felvetítjük a felső rönkre és az szerint faragjuk ki. A modern rönkházak esetében két stílust különböztetünk meg.
Van a kanadai stílus – itt egy úgynevezett nyerget vágunk a csomópontoknál, valamint a skandináv stílus, amikor a csomópontoknál csak a rönk alját faragjuk meg. Mi a kanadai módszer szerint dolgozunk, mivel itt nem kell centi pontosan a rönk vastagságra figyelni, valamint a száradás által bekövetkezett roskadás is sokkal precízebben megy végbe.
Miben különbözik egy ilyen házban élni egy átlagos háztól?
A rönkház olyan, mint az arctetoválás – nagyon kell akarni. A rönkháznak megvan a jellegzetes fenyő illata, amit egyetlen meszelt falú házban sem találunk meg. Gyorsan kifűthető a rönk nagy hőtehetetlenségéből adódóan. Mivel a falak lélegeznek, optimális páratartalmat bíztosítanak a bent élők számára. Az építkezés ideje sokkal gyorsabb egy tégla házénál, valamint földrengésbiztosak.
A rönk erezettsége, színe, illata olyan nyugodtságot és harmóniát kölcsönöz, amelyre egyetlen meszelt fal sem képes.
A rönkházak tűzbiztonsága kiemelkedő, amely a természetes anyagoknak köszönhető. Égés esetén a rönk felszíne körülbelül 2-3 cm mélységben elszenesedik, ami rendkívül fontos védelmi mechanizmusként működik. Ezen a módon a megmaradt rönk nem jut oxigénhez, ami megakadályozza a további égési folyamatot, és jelentősen csökkenti a tűz terjedésének kockázatát. Ha rönkök szakszerűen vannak kezelve, az élettartamuk lenyűgöző hosszúságú lehet, akár 600-700 évig is megőrizhetik tartósságukat.
Amikor megkérdezi valamelyik vevő, hogy mennyi egy rönkház élettartama, megszoktam kérdezni, hogy ugyanabba a rönkházba hányszor szeretne reinkarnálódni.
Ugyanakkor a rönkházak természetbarát megoldást kínálnak, hiszen az építésük során felhasznált fenyőfák élettartama alatt több új fa is nő, mint amennyit felhasználunk.
Érdekesség:
A rönkfa fűrészelés nélküli felhasználása már az újkőkorszakban is elterjedt volt, amit régészeti leletek is bizonyítanak. Az eddig fennmaradt legrégibb boronafalas ház Norvégiában található, amelyet 1250 körül építettek, és ma az oslói skanzenben látható.
Mennyi idő alatt épül fel a rönkház?
Ez függ a ház méretétől, a szerkezet bonyolultságától, a tetőszerkezet típusától stb. Mi egy kisvállalkozás vagyunk. Klasszikus forma esetén, sima nyeregtetővel évente kb. 200-250 m2-t tudunk legyártani.
Hogyan változik meg a rönkházak megjelenése az idő múlásával? Hogyan befolyásolja az időjárás az ilyen típusú házakat?
A rönkház egy örök klasszikus forma marad. A napfény és a csapadék az ami közvetlen befolyásolja a rönkszerkezetet. Napfény ellen a megfelelő pigment tartalmú festékkel lehet védekezni, csapadék ellen a megfelelő tetőszerkezettel.
Nagyjából milyen négyzetméter árral lehet számolni, ha rönkházat szeretnénk?
Szerkezetkész kivitelezésre tudunk árajánlatot tenni, mivel mi csak rönkházépítéssel foglalkozunk. A kulcsrakész kivitelezés túlságosan relatív, mivel a cseréptől kezdve a burkolólapokig 500 %-os árkülönbségek is lehetnek.
Vannak-e speciális szabályozások vagy engedélyek, amelyeket figyelembe kell venni rönkház építésekor Erdélyben?
Engedélyeztetés terén Erdély sokkal előnyösebb helyzetben van, mint Magyarország, mivel ott az úgynevezett ÉMI engedély olyan protokollt ír elő, mely szerint hivatalosan tömör 70 cm vastag lucfenyőből lehetne csak rönkházat építeni. Erdélyen ilyen kitételek nincsenek – egyelőre.
Láttok-e növekvő érdeklődést a rönkházak iránt külföldről is? Van-e nemzetközi megrendelőtök?
Elég sok magyarországi megrendelőnk van. Összefüggésben lehet azzal a ténnyel, hogy ott nincs annyi lehetőség a jó minőségű rönk beszerzésére, így értelemszerűen kivitelezőből is kevesebb van.
Melyik házra vagy a legbüszkébb és miért?
Mindegyik házamra büszke vagyok, de természetesen a nem klasszikus formák, amelyek sokkal nagyobb szellemi hozzáállást igényelnek – közelebb állnak a szívemhez.
Két hexagon alapú házat is építettünk, amelyek attól egyediek, hogy a tetőszerkezet öntartó rendszerként van megoldva – tehát pl, egy 100 m2-es kör alapú ház esetén a földről nem indul tartóoszlop a csúcs alátámasztására.
Mit tanácsolnál azoknak, akik rönkház építésén gondolkodnak? Mire figyeljenek a tervezésnél és kivitelezésnél?
Rönkház megrendelésekor mindenképp meg kell találni a legjobb ár-minőség arányt. Ha valakinek megfelel az, hogy olcsón hozzájut olyan rönkházhoz, amelyen 4-5 év a rönkök eltávolodnak egymástól több centire – hát szívük rajta. Azonban azok a kivitelezők, akik hosszú évek tapasztalataiból tanulva egy magas szintű minőséget állítanak elő, meg is fogják kérni a tapasztalat árát.
Nincs az a rönkház, amelyik 4-5 év múlva ugyanúgy lesz “összeülve”, mint kifaragáskor, de az a nem mindegy, hogy a rönknek mekkora lehetőséget adunk az utólagos tekeredésre. Például mi szerződésben vállaljuk, hogy 4-5 után kitömítjük az esetleges utólag keletkezett réseket.
Szerinted milyen a tipikus erdélyi otthon?
Ha tipikus erdélyi otthonról beszélünk, akkor az mindenképp faház. Az erdélyi faházak az erdélyi építészeti hagyományok egyik legszebb példái. Ezek a házak évszázadokon át megőrizték a vidéki élet egyszerűségét és természetközeliségét.
A jól megépített, jó minőségű modern rönkház pedig mindenképp a faházak Rolls-Royce-a.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz az Erdélyi otthon Facebook csoporthoz is! Ha pedig szívesen megosztanád otthonod történetét a blogon, írj nekünk üzenetet!