Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) számos területen forradalmasította a munkafolyamatokat és a döntéshozatalt, így természetesen már a lakberendezésben is otthon van. Bár a MI sok előnyt kínál a belsőépítészet területén, számos tervező és szakértő óvatosan viszonyul hozzá.
A legtöbbet megfogalmazott kérdés az, hogy a MI vajon el tudja-e venni a kreatív szakemberek munkáját vagy tényleg csak támogatja azt? Vajon helyettesíteni tudja-e a lakberendezőket és a belsőépítészeket? Mit jelent a MI kreativitása az emberi tehetséghez és kreativitáshoz képest?
Sokan úgy vélik, hogy az emberi kreativitás és intuíció helyettesítése gépi algoritmusokkal veszélyeztetheti az iparág egyediségét és minőségét.
A belsőépítészet 2024-ben az individualizmusra helyezi a hangsúlyt – értenek egyet a belsőépítészek szerte a világon. Hogy a belső terekben a „valódi helyekre” kell összpontosítani, nem pedig a mesterséges intelligencia által generált tervekre.
“Az emlékezetes és testreszabott terek, amelyeket nem a Pinterest és a mesterséges intelligencia generál, előnyösebbek lesznek, mivel a belsőépítészet és az AI-technológia elleni verseny egyre növekszik” – említi a Tola Ojuolape brit tervező.
Képes-e a MI pontosan megragadni és leképezni az emberi érzelmi reakciókat a tervezésben ?
A térrel kapcsolatos érzelmi reakciók mélyen személyesek, és gyakran egyéni tapasztalatokhoz és kulturális háttérhez kötődnek. Bár a mesterséges intelligencia képes a megfigyelt trendek alapján terveket javasolni, az emberi tervező intuíciója és empátiája elengedhetetlen az érzelmileg rezonáló terek létrehozásához.
Kreativitása természeténél fogva az algoritmusaira korlátozódik.
Nem érzékelheti, hogy milyen érzéseket vált ki belőlünk egy adott bútor, vagy hogy milyen emlékek kapcsolódnak hozzá. Nincs képessége az életünkben megtapasztalt személyes élmények figyelembevételére vagy azok mélyebb érzelmi rétegeinek megértésére.
Ettől eltekintve minden bizonnyal megújította az alkotói folyamatokat, a kreatív gondolkodást. A MI nem váltja fel a belsőépítészeket, hanem növeli képességeiket.
A belga Impact ügynökség hirdetése csípős megjegyzést tesz a MI-rajongókra.
A MI-alapú tervezési eszközök hatékonyabbá és eredményesebbé tudják tenni a belsőépítészek munkáját, mert bizonyos folyamatokat automatizálnak, így időt és energiát tudnak velük megtakarítani. A tervezők a munka maximálisan kreatív részére koncentrálhatnak, mivel az adatok, illetve bizonyos információk mechanikus feldolgozását elvégzi helyettük az algoritmus.
Mesterséges intelligencia nekünk, hobbi lakberendezőknek
A mesterséges intelligencia által vezérelt alkalmazások számtalan tervezési lehetőséget kínálnak a hobbi lakberendezőknek is.
A valósághoz közeli tapasztalatainkon keresztül sokkal jobban meg tudjuk érteni a döntéseink következményeit.
A MI segítségével személyre szabott terveket készíthetünk, segít a jobb térkihasználásban, a bútorok elrendezésében, a színkombinációk kiválasztásában, megnézhetjük, hogyan harmonizálnak egymással a színek. Mert valljuk be,
sokunknak nehézséget jelent a térlátás.
Az alkalmazások által nyújtott vizualizációk és szimulációk segítségével könnyebben megérthetjük, hogyan fog mutatni az adott elképzelésünk a valóságban. Ez egy biztonságos tényező, mivel lehetővé teszi számunkra, hogy kockázatok nélkül kísérletezzünk és tervezzünk, mielőtt ténylegesen megvalósítanánk az ötleteinket.
Néhány belsőépítészeti szoftver amatőrök számára:
- Planner5D https://planner5d.com/
- Interior AI https://interiorai.com/
- Homestyler https://www.homestyler.com/
- Heavenly https://havenly.com/
- RoomGPT https://www.roomgpt.io/
Lydia Pattel ennél sokkal többet próbált ki. Nagyon informatív és részletes, nyilvánvalóan sok munkát fektetett ebbe a videóba:
Egyébként megkérdeztük a mesterséges intelligenciát, hogy milyen számára az álomkonyha, majd azt, hogy milyen az erdélyi álomkonyha. Íme a Tengr.ai elképzelése:
Bal oldali kép az úgymond általános álomkonyha, a jobb oldali pedig az erdélyi. Nagyon glamour akar lenni, de kicsit túltolta az aranyozott részleteket, a barokkos motívumokat, a hatalmas szekrénysorokat.
A Bingnek más véleménye van. Nagyon népi, de nem tiszta, hogy melyik népnek a jellegzetes tárgyai, motívumai vannak benne.
W. Szabó Pétert, mesterséges intelligencia kutatót kérdeztem arról, hogy milyen újdonságokra számíthatunk a Tengr.ai nevű platformon a lakberendezés terén.
Elmondása szerint a következő, 0.8 verzió jelentős fejlesztéseket ígér az építészet területén. Ebben a frissített változatban egy kifejezetten építészeti alkalmazás lesz elérhető, amely új funkcionalitással rendelkezik. Például lehetőség lesz arra, hogy egyszerűen lefotózod a szobát vagy feltöltöd a terveidet, anélkül hogy manuálisan beállításokat kellene végezned, és a MI alapú rendszer ezeket az adatokat felhasználva pontosan és autonóm módon rendezi be vagy tervezi meg azt úgy, ahogy szeretnéd.
Merjünk bátran kísérletezni és játszani a mesterséges intelligencia szoftvereivel, mivel ezek jó inspirációt nyújthatnak tervezésünk során. Azonban fontos, hogy a tér valódi értéke azokban az egyedi, személyes emlékekben rejlik, amelyekkel mi töltjük meg. Legyenek azok inspiráló pillanatok, szeretteink társasága vagy éppen egyedi élményeink.
Ezek a személyes tapasztalatok és emlékek adják az igazi értékét a térnek.
Ezért fontos, hogy a technológiai eszközök segítségével megszerzett ötleteket és inspirációkat saját emlékeinkkel és érzéseinkkel gazdagítsuk, hogy az általunk létrehozott teret valóban saját otthonunkká, sajátunkká tegyük.
+ könyvajánló
A tér-lélek-tan több mint lakberendezés. Trom Kata első könyve a praktikus és esztétikus gyakorlati megoldásokon túl egy új, érzékenyebb megközelítést nyújt mindenki számára. Meglepetésekkel teli kalandra, tudatos játékra hívja az olvasót. Olyan kulcsot ad az önismeretre vágyó ember kezébe, amely nemcsak az otthonát nyitja meg, hanem a világ másfajta megismeréséhez is hozzásegíti.
Végezetül, megkérdeztük a ChatGPT-t, hogy mit jelent számára az otthon. Nem tudunk vitatkozni vele 🙂
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz az Erdélyi otthon Facebook csoporthoz is! Ez egy közös tér, ahol megpihen az elménk azáltal, hogy benézünk egymás életterébe, otthonába. Célunk a térszemlélet-formálás és ihletmerítés, egy olyan aktív közösség létrehozása, amely tudja, a tárgyak mellett az ember is része az otthonnak.