Meggyőződésem, hogy a jövő a társadalmi vállalkozásoké. Ha valaki ráébred arra, hogy a társadalmi problémákat piaci alapon is meg lehet oldani, valószínűleg egy leendő társadalmi vállalkozóról van szó. Ha ehhez egyedi design is társul, az csak még inkább hangsúlyozza az innováció és fenntarthatóság fontosságát. Na de egy biztos: a társadalmi felelőségvállalás nem csak a multik kiváltsága!
Gábor Barna esete kiváló példa erre: vállalkozása, a marosvásárhelyi Recycl’Art, egy személyes vállalkozásként indult, ám mára már egy dinamikusan fejlődő, sikeres cég lett, amely szociálisan hátrányos helyzetű embereket foglalkoztat, és megoldást nyújt hazai lakberendezési kihívásokra, miközben fenntartható módon működik. Bútoraikkal számos erdélyi otthonban találkozhatunk, de még Ibizára is eljutott a termékük!
Mi hozta meg úgy igazán ezt az áttörést? Mit gondolsz, mi volt a legfontosabb tényező a siker mögött?
A fából való újrahasznosítás iránti szenvedélyemből nőtte ki magát a Recycl’Art márka. Talán a legnagyobb lépés 2018-ban történt, amikor a Recycl’Art összeolvadt a Roman Works nevű szociális vállalkozással. A Roman Works csapatával együtt továbbfejlesztettük a termékeinket, egy jóval nagyobb és felszereltebb műhelybe költözhettünk.
A kezdeti lépésekről ITT olvashattok.
Mesélj picit a munkafolyamatról. Fontos számodra, hogy a termékeid szociálisan érzékeny közegben készüljenek? A Recycl’Art miben más, mint a “hagyományos”, profitorientált bútorgyártók?
Munkafolyamatunk során kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy termékeinket szociálisan érzékeny környezetben állítsuk elő. Ez azt jelenti, hogy nem csupán bútort gyártunk, hanem lehetőséget teremtünk a munkaerőpiacról kirekesztett személyeknek is. A vállalkozásunk keresztény értékek mentén működik. Ez nagyon fontos számomra.


Az különböző ágyak a fő termékük. Ezeket már odáig fejlesztették, hogy megrendelheted bárhová a világon és te magad összeszereled. Pont mint az Ikeásat.

A Recycl’Art egy olyan vállalkozás, amelynek lényegesen több a célja, mint a profit.
Fontos számunkra, hogy a társadalom számára is értéket teremtsünk, és ezt a szemléletet már az elejétől fogva magunkénak vallottuk, még akkor is amikor egyedül kezdtem el dolgozni a projekten. Akkoriban is dolgoztam roma fiatalokkal.



Mi a legnagyobb kihívás ebben?
Hogy megfelelő egyensúlyt találjunk a társadalmi célok és az üzleti célok között, hogy mindkettőt hatékonyan tudjuk megvalósítani. Ez egy összetett és dinamikus egyensúlyozási folyamat, ami folyamatos figyelmet és rugalmasságot igényel.
A vásárlóitoknak szimpatikus, hogy társadalmi és környezeti értékeken alapuló célokat is követtek? Vagy inkább esztétikai alapon döntenek? Erről keveset kommunikáltok.
Természetesen nagyon fontos számunkra, hogy vásárlóink számára is látható legyen, hogy nem csupán esztétikai szempontokat tartunk szem előtt, hanem komoly hangsúlyt fektetünk a társadalmi és környezeti értékekre is. Bár valóban keveset kommunikáltunk erről eddig, de az igazság az, hogy a Recycl’Art alapvetően a fenntarthatóságra és a társadalmi felelősségre épül.
Ez a filozófia vezérli munkánkat, nem csupán felszínes marketingstratégiát jelent. A termékeink mögött álló értékeket és célokat szeretnénk mélyebben megismertetni a vásárlókkal, hogy lássák, milyen elkötelezettek vagyunk a fenntarthatóság iránt.



Jelenleg hány személynek biztosítotok munkát? Milyen közegből jönnek?
Jelenleg hét személyt foglalkoztatunk állandó munkatársként. A csapatunk tagjai különböző háttérrel rendelkeznek, és eltérő élethelyzetből érkeznek hozzánk. Van köztük olyan, aki korábban küzdött alkoholproblémákkal, emellett praktizálunk árva fiatalokkal is, akiknek segítünk az álláskeresésben és a szakmai készségeik fejlesztésében. Nagy segítségünk ebben a Bonus Pastor Alapítvány.
Mit gondolsz, mitől jó egy bútor?
Ami elsősorban stabil és időtálló. Fontosnak tartom, hogy természetes anyagokból, például natúr fából készüljön, mivel ezek hozzájárulnak az otthon melegségéhez és természetes hangulatához. Ezért olyan bútorokra törekszem, amelyek nemcsak szépek és esztétikusak, hanem strapabírók és hosszú távon is megőrzik minőségüket.


Láttam a weboldalatokon, hogy használt faanyagot “tóboroztok”. Milyen forrásokból származik az újrahasznosított faanyag?
Az újrahasznosított faanyag legtöbbször a környező településekről származik. Ez lehet régi bútor, építkezési hulladék vagy más hasznosítható faanyag. Ha szükség van új anyagokra egyes darabokhoz vagy elemekhez, mindent megteszek annak érdekében, hogy ezeket is a környékről szerezzem be.
Tehát ha van nekem csűr bontásból faanyagom, akkor abból csináltok nekem konyhabútort akár?
Persze.
A tervezés során milyen szempontokat veszel figyelembe?
A tervezés során elsősorban három fő szempontot veszek figyelembe: stabilitás, funkcionalitás és esztétikum. Fontosnak tartom, hogy a tervezett bútor stabil legyen, és hosszú távon is megőrizze formáját és funkcióját. Emellett kiemelten figyelek arra is, hogy a bútor funkcionális legyen, azaz megfeleljen az ügyfél igényeinek és kényelmét szolgálja.

Ezenkívül részletesen lerajzolom az elképzeléseimet, hogy az ügyfél könnyen megérthesse és vizualizálhassa a tervezett bútort. Ezután együttműködve dolgozunk ki minden részletet, hogy a végeredmény maximálisan megfeleljen az ügyfél elvárásainak és igényeinek.

Hogyan határoznád meg a Recycl’Art stílusát?
A Recycl’Art stílusát modern rusztikusnak határoznám meg, melyet indusztriális elemekkel ötvözünk. Azáltal, hogy természetes és újrahasznosított anyagokat használunk, olyan bútorokat és belsőépítészeti elemeket teremtünk, amelyek
modern, de mégis meghitt és természetközeli hangulatot sugároznak.
Az indusztriális elemek izgalmas kontrasztot alkotnak rusztikus alapjegyekkel, amelyek egyedi és jellegzetes megjelenést kölcsönöznek a termékeinknek. Úgy vettem észre, hogy Romániában a rusztikus stílus különösen népszerű, s ennek kulturális gyökerei is lehetnek.



Milyen terveid vannak a jövőre nézve a Recycl’Art-al kapcsolatban? Tervezel-e új termékeket vagy esetleg új piacokra terjeszteni a márkát?
Elsősorban azon dolgozunk, hogy továbbfejlesszük jelenlétünket a külföldi piacon. Jelenleg már ott vagyunk az Etsy platformon, és részt vettünk nemzetközi kiállításokon is. Tapasztalataink alapján azt látjuk, hogy a spanyoloknak, olaszoknak és németeknek is tetszik az, amit csinálunk, ezért szeretnénk ezeken a piacokon terjeszkedni.
Szeretnék még készíteni művészibb darabokat is, amelyek picit közelebb állnak a szobrászathoz.
A legelején, amikor a roma fiatalokkal dolgoztam, gyakran álmodoztunk arról, hogy lesz saját vállalkozásunk, és komolyan fogjuk venni az üzletet az egész országban. Évek teltek el, és az álom valósággá vált. Nem tudok ennél nagyobb áldást elképzelni. Úgy érzem, hogy még sok mindent tartogat számunkra a jövő.





Szeretsz otthon lenni?
Igen, nagyon szeretek otthon lenni. Számomra az otthon a csend és a megnyugvás szigete, ahol feltöltődhetek és pihenhetek. A legjobb érzés az, amikor belépek az ajtón, és tudom, hogy három lányom és a feleségem ott vár rám.





Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz az Erdélyi otthon Facebook csoporthoz is! Ha pedig szívesen megosztanád otthonod történetét a blogon, írj nekünk üzenetet!